UYUŞTURUCUDAN SONRA…

0
191

UYUŞTURUCUDAN SONRA… | Onur SAPMAZ


Kıymetli DOSTLARIM çağımızın uyuşturucudan sonra en büyük sorunu olan “Teknoloji ve İnternet bağımlılığı” konulu yazıyı sizlerle paylaşıyorum..

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte ona olan bağlılık da artıyor. Teknolojide yaşanan değişiklikler, kişileri hem olumlu hem de olumsuz yönde etkiliyor. İnternet kullanım oranları da her geçen gün hızla artış gösterirken bağımlı olanların sayısı da sayılamayacak derecede artış göstermektedir. “Teknoloji ve internet bağımlılığı” birlikte çok sık kullanılan bir tabir haline geldi. İnternette araştırma yapmak faydalı olan kısmı olsa da onsuz yapamama hali, onsuz kaldığında depresif ve agresif belirtiler gösterme, sosyal ve günlük hayatı olumsuz etkiliyor. Böylece ‘bağımlılık’ durumu ortaya çıkıyor. Sosyal fobisi ya da depresyonda olan kişilerde bu bağımlılık daha da artıyor. Bunun sonucunda da ilişkilerde, iletişimde bozulmalar ve psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. internet bağımlısı kişiler “HEM SALDIRGAN OLUYOR HEM DE DAHA ÇOK YALAN SÖYLÜYOR”​

Bağımlı olan kişilerin tedavi süreçlerinde “Rahatsızlığın şiddetine göre ilaç ya da psikoterapi tedavisi uygulansa da, tedavide en çok yakınları destek olmak zorundadır.  Çünkü, bağımlılık durumu en çok sosyal destekle aşılabilir. Ailelerin çocuklarıyla ilişkilerini daha çok güçlendirmesi gerekiyor. Çocuklar genellikle ailesini rol model alır. Eğer anne ve baba da internetle çok fazla iç içeyse çocukların bağımlı olması kaçınılmaz olur. Öncelikle anne ve babanın kendilerini internetten uzaklaştırması gerekiyor. Bu süreçte, çocuklarına uygun model olmaları, çocuklarının arkadaşlık ilişkilerini güçlendirmeleri ve onları farklı ortamlara sokmaları gerekiyor. Ayrıca sevgi ve şefkat göstererek de iyileşmelerini sağlayabilirler”

“TEKNOLOJİYİ İHTİYACIMIZ ÖLÇÜSÜNDE KULLANMALIYIZ” Öncelikle bağımlı kişilerin, bağımlı olduklarının farkına varmaları gerekir. “Önümüzdeki 5 yıl içerisinde bütün hayatımızın internet üzerinde geçeceği, para olayının ortadan kalkacağı ve internette bir rakamsal değer olarak kalacağı söyleniyor. Gelişmiş ülkelerin bir internet ağının içinde yaşayacağı söylenirken bundan uzak kalmamız mümkün değil. Ancak ihtiyacımız ölçüsünde teknolojiyi kullanmalıyız. Bunu çocuklarımıza da öğretmeliyiz. Maalesef kişi, bu süreçte durumun zarar boyutunu göremiyor ve kendisinin farkında olamıyor. Bu durumdan kurtulmak için önce bunun bağımlılık ve bir problem olduğu kabul edilmeli. Daha sonra kişi bu durumun farkına varıp yüzleşmelidir. Zaten çevresindeki kişiler de, ‘Benimle ilgilenmiyorsun, telefonu elinden düşürmüyorsun’ diyerek de bunun sinyallerini verecektir. Bu durumda da kişinin sinyallere kulaklarını, gözlerini ve vicdanlarını açması gerekiyor.

“KONGED, TEKNOLOJİ VE İNTERNET BAĞIMLILIĞI’NA KARŞI MÜCADELE EDEN BİR SİVİL TOPLUM KURULUŞUDUR.”

KONGED İlçeler Koordinatörü; Onur SAPMAZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen buraya adınızı giriniz