“KÜRESEL ISINMAYIN” | Muhammed ÇEVİK

0
473

“KÜRESEL ISINMAYIN” | Muhammed ÇEVİK


İklimlendirme, soğutma ya da ısıtma yolu ile iç mekanlarda hava sıcaklığının ve nem oranının kontrol edilmesi işlemine verilen addır. İklimlendirme makinelerine genel olarak klima denmektedir. Ortamdaki nem oranını ayarlayan makineler de iklimlendirme makineleri sınıfına girer.

İnsanlar ısıtma ve soğutma işlemlerini yüzyıllardır çeşitli yollarla yapıyor olsa da modern anlamda klimanın ortaya çıkışı Leonardo Da Vinci’ye dayanmaktadır. 16. yüzyılda Milano Dükü, eşinin odasının serinletilmesi için Vinci’ye talimat vermiştir. Vinci ise su gücüyle çalışan bir sistem icat ederek odanın havalandırılmasını sağlamıştır. Ancak bu ürün klimadan ziyade fan olarak değerlendirilmiştir.

Yaz aylarında insanların serinlemek için ev ve iş yerlerinde kullandığı ürünlerin başında klima gelmektedir. Klima en soğuk kış akşamlarınızı sıcacık ederken, sıcak akşamlarınızı ise serinletmektedir. Elektronik alanında özellikle havaların sıcak olduğu ev ve iş yerlerinde tercih edilen klimalar serinletici özelliği ile yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ülkemizde dünya da olduğu gibi farklı marka ve modelde birçok klima markası bulunmaktadır. Klima alırken insanların dikkat etmesi gereken temel kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar klimanın A sınıfı enerji tüketmesi, Elektrik tüketimi konusunda uygun olması ve yedek parça servis garanti özelliğini olması oldukça önemlidir. Klimaların her yıl yapılması gereken periyodik muayenesi, klimaların kullanım ömrünü uzattığı gibi serinletici veya ısıtıcı özelliğinin de uzun süre kalmasını sağlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen buraya adınızı giriniz