Her Güzel Şey Hayal Etmekle Başlar…

0
1557

Her Güzel Şey Hayal Etmekle Başlar… / Gürhan Şahin


Boş Kalan Duvarlarınıza Muhteşem Öneriler

Bilmeliyiz ki evimiz her şeyden önce 4 duvar bir yapıya sahip mülk. Dekorasyonu yapmak, evinizi daha çekici kılmak ve aynı zamanda gösterişini arttırmak ise bizlerin elinde! Bu sebeple bazen duvarlara veya boş alan alanlara yapılacak uygulamalar ile en ideal tasarımların öne çıkması hedeflenebilir.

  • Renkli motif ve tasarımlar kapsamında dikkat çeken ürünlere yönelin. Bu daha renklendirilmiş, daha şık görünen bir duvar yaratmanıza olanak tanır.
  • Geniş ve büyük tuval tablolar da evin muhteşem görünmesine yardımcı olacak bir diğer dekorasyon fikirleri arasında yer alıyor.
  • Ahşap duvar kaplamaları son dönemlerin en büyük modası olarak görülüyor. Farklı tasarım ve renklere ait olan duvar panelleri ile yeni yaşam alanları oluşturun. Hem de çok pratik!
  • Çok daha minik ve yalın duran bir süsleme ile tüm duvarınızı çekici bir hale dönüştürmek sizlerin elinde.
  • Kara tahta ile duvarınıza şık ve aynı zamanda muhteşem bir görünüm sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda dekoratif bir çözüm üretmenize yardımcı oluyor.
  • Çerçeveli resim veya tabloları modern, minimal yapılarına göre ele alarak, birkaç farklı tabloyu tek bir duvar üzerinde kullanabilirsiniz.
  • Büyük duvar saatleri her dönemin modası! Muhteşem dekorasyon fikirleri arasında yer alan büyük saatler, duvarınızın komple kapanmasına olanak tanıyabilir.
  • Kendi kendinize uygulayabileceğiniz çıkartmalar ile çok daha ekonomik fiyatlardan bir duvar dekorasyonu ortaya koymak mümkündür.
  • Duvarlarınızı tamamen değiştirebilme kapsamında en önemli husus özgünlüğünüzü ve hayal dünyanızı öne çıkartmaktır. Bu durumda ise tamamen konumlandırmak sizlerin elinde…
  • Muhteşem raflar ile beraber ev dekorasyonunuzu küçük depolama alanları olarak konumlandırabilirsiniz. Hem de şık bir görünüme fırsat tanıyor.

Evinize Renk Seçerken Size İlham Verecek 6 İpucu

Evinize mobilya seçerken, duvarlarınızın dekorasyonunu yenilerken ya da yaşam alanlarınıza tamamlayıcı mobilyalar satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey pek tabii ki renk uyumudur. Peki renk tercihlerimizi belirlerken en çok nelere dikkat etmeliyiz?

Hangi renk hangi tonlarla kusursuz bir uyum sağlar, ya da hangi renk hangi renkle göz alıcı bir kontrast ortaya çıkarır? İşte evinizi döşerken ihtiyaç duyacağınız renk seçimi rehberi ve birbirinden kullanışlı ipucu ve öneriler!

1 – Renk Çarkından Faydalanın
Evinizin dekorasyonunu oluştururken her zaman elinizin altında bir renk çarkı bulunmasını tavsiye ediyoruz. İnternette de kolaylıkla bulabileceğiniz renk çarkı (ya da diğer adıyla renk tekerleği) birbirleriyle uyumlu ve zıt renkleri en net şekilde görmenizi sağlayan bir şemadır. Renk çarkında birbirine yakın, yan yana duran renklerin bir arada kullanılması daha dinlendirici, huzurlu ve rahatlatıcı yaşam alanları ortaya çıkarır.

Çarkta birbirlerinin tam karşısında duran renkler ise zıt renklerdir ve zıtlık yaratmak için ideal kombinasyonları oluştururlar. Eğer daha hareketli ve çağdaş tarzlı bir yaşam alanı oluşturmak istiyorsanız zıt renkleri bir araya getirerek uyumsuzluğun estetiğini keşfedebilirsiniz.

2 – Giysileriniz Size Rehber Olabilir
Eğer evinizde hangi renkleri kullanmak istediğinize bir türlü karar veremiyorsanız elbise dolabınızı açın ve kıyafetlerinize şöyle bir göz gezdirin.

Kıyafetlerimizi seçerken bazen farkında bile olmadan ve üzerine çok da düşünmeden bize kendimizi iyi hissettiren renkleri seçeriz. Dolayısıyla gündelik hayatımızdaki giysilerimizde kullandığımız renk kombinasyonları evimiz için en ideal seçenekleri oluşturur.

3 – Her zaman İşe Yarar : 60-30-10 Kuralı!
Renk konusunda en garantili ve hatasız dekorasyonu oluşturmak için 60-30-10 kuralını uygulamak yeterli! Bu usta dekoratörler tarafından bilinen ve uygulanan dekorasyon hilelerinden biri.

Tahmin edebileceğiniz gibi bu hileyi uygulayabilmek için birbiriyle uyum sağladığını düşündüğünüz 3 temel renk seçin ve seçtiğiniz ana rengi odanın yüzde 60’ına, ikincil rengi odanın yüzde 30’una, diğerini ise yüzde 10’una yayacak şekilde tasarlayın. Sonucun göz kamaştırıcı olacağına emin olabilirsiniz çünkü bu oran renklerin doğru bir şekilde dengelenmesini sağlıyor.

4 – En Geniş Desenin Renklerinden İlham Alın
Bir mekanı tasarlarken mükemmel bir renk ahenk yaratmak istiyorsanız bunun en kolay yollarından bir diğeri ise odadaki en geniş desenli döşemenin renklerinden ilham almaktır.

Örneğin geniş bir halınız varsa üzerindeki desenlerin rengine göre mobilyalarınızı seçebilir ve yaşam alanını dizayn edebilirsiniz. Desenin içindeki bej, beyaz gibi nötr renklere ait tonları da duvar dekorasyonunda kullanın.

5 – En aktif Ve Sosyal Kullanılan Odalardan Başlayın
Evinizde oda oda değil de, bir bütün olarak bütünlüklü ve uyumlu bir renk düzeni oluşturmak istiyorsanız evinizi bir profesyonel gibi dizayn ettiğinizi söyleyebiliriz.

Bu zor bir iş olsa da başarıldığında mükemmel bir ev dekorasyonu ile konuklarınızı büyüleyebilirsiniz. Tüm evde renk uyumu sağlamak için önce evin oturma odası, yemek alanı, giriş koridoru gibi en sosyal alanlarından başlamalısınız. Bu en sosyal ve aktif alanlarda kullandığınız renk şemasından renkler seçerek diğer odalara da uygulayabilirsiniz. Örneğin salonda kullandığınız tüm renkleri yatak odanızda da kullanmanıza gerek yok, salondaki iki renk tonunu yatak odanızın ana renkleri olarak kullanırsanız iki oda arasında hissedilir bir uyum olacaktır.

6 – Koyudan Açığa
Renk konusunda göz kamaştırıcı bir yaşam alanı oluşturmak için garantili yöntemlerden bir diğeri: yukarıdan aşağıya doğru koyulan bir renk düzeni oluşturmak.

Bu yöntem yaşam alanınızın risksiz bir şekilde iyi görünmesini sağlar. Bu temel dekorasyon kuralı ilhamını doğadan alıyor. Doğada ayaklarımızın altında bulunan yeryüzü en koyu tonlara sahipken gökyüzüne çıktıkça renklerin açıldığını görürüz. Binalar, ağaçlar vs. orta tonludur, gökyüzü ise açık renklerden ibarettir…

 Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Farklı ve güzel evler hepimizin hayalidir. Hayalinizi gerçekleştirmek, yaşam alanlarınızda konforu ve şıklığı yakalamak için bazı bilgilere ihtiyacınız olacaktır. yenilikler ile dolu, kendi tarzınızı yansıtan, şık ve sıcak  için 5 adımda ev dekorasyonu nasıl yapılır, sorusunun üzerinde duracağız.

1. Evinizde Hangi Tarz Dekorasyon İstediğinize Karar Verin

Öncelikle eviniz için dekorasyon tarzına karar vermeniz gerekiyor. Bu şekilde ilerleyeceğiniz yolda neleri toplamanız, neleri almanız ve neleri yapmanız gerektiğinin yol haritasını çıkartmış olursunuz. Belirgin şekilde elde etmek istediğiniz tarzı uygulamak için yol almaya artık başlayabilirsiniz.

Belirlediğiniz tarz ile alakalı bazı araştırmalar ve incelemeler yapmanız gerekiyor. Bunun için şanslı bir dönemdesiniz çünkü internet gibi güzel bir teknolojik ürünü yaygın şekilde kullanabilmekteyiz. Bu bakımdan hemen evinizin tarzını oluşturmak adına ev dekorasyon örnekleri ve önerilerine göz atabilirsiniz. Modern, rustik ve diğer dekorasyon modellerini inceleyebilir, dekorasyon tarzları hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz.

2. Evinizin Büyüklüğüne Göre Mobilya Alışverişi Yapın

Dekorasyon tarzınızı belirlediniz, sıra alışverişe geldi. Önce yapmanız gereken evinizdeki odaların büyüklüğünü bilmek olmalıdır. Mağazalarda büyük alanlar da sergilenip göze hoş gelen koltuk takımı, yatak odası takımı gibi mobilyalar küçük odalarda hiç hoş durmayacaktır. Ayrıca evinizin ışık alma durumunu da mobilya seçiminde göz önünde bulundurun.

3. Farklı Aydınlatma Ürünleri Tercih Edin

Evinizin göze hoş gelmesi için aydınlatmasının yeterli olması gerekmektedir. Yeterince ışık almayan evlerde tek çeşit aydınlatma kullanmak doğru olmayacaktır. Bu nedenle spot, lambader, abajur, led gibi aydınlatma ürünlerini, avize yanında tercih edebilirsiniz.

4. Renk Uyumunu Unutmayın

Dekorasyon’da renk uyumu kesinlikle gözden kaçırılmaması gereken bir konudur. Evinizdeki mobilyalar, halı, perde ve aksesuarların birbirleri ile uyumlu renklerde olmaları gerekir.
Tabii ki bu hepsi aynı renk olacak demek değil, berjer ile kırlent, halı ile perde, aksesuarlar ile üçlü koltuk, yatak örtüsü ile halı şeklinde odalarınızda renkleri dağıtmanız daha doğru olacaktır. Bu konuda daha fazla örnek için Dekorasyon da renk uyumu, yazımızı inceleyebilirsiniz.

5. Aksesuarların Işıltısından Yararlanın

Bir kadın için çanta, erkek için saat ne ise ev içinde aksesuar o demektir. Aksesuar bir evin ışıltısı ve dekorasyonun tamamlayıcı parçasıdır. Aksesuarlar en zor anınızda, olmadı dediğiniz zamanlarda yardımınıza yetişerek ev dekorasyonuna son noktayı koyarlar.

Aksesuarlar ile her alanda rahatça renk uyumunu sağlayabilirsiniz. Konsolun ve sehpanın üzerini, köşelerde boş kalan alanları tablo, saat, çerçeve, biblolar, canlı çiçekler gibi aksesuarlar ile ışıltılı hale getirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen buraya adınızı giriniz